Çorum Mercedes Servisi Eldemler
info@eldemler.com
0364 234 41 11
0532 694 10 18
0543 911 79 44
Mimar Sinan Mahallesi, KSS 17. Cad. No: 88 Merkez/Çorum

Bilgi Bankası

Aracın Yazlık Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Aracın Yazlık Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Araçların ömrünün uzun olması için en önemli şart bakımıdır. Araçlar, hem daha rahat kullanılması hem de daha güvenli olması için her zaman bakımlı olmalıdır. Bu bakımlar yaz bakımı, kış bakımı ve genel bakım olmak üzere yılda en az üç kez yapılmalıdır. Yaz aylarına girildiğinde aracınızı kış modundan çıkarmalısınız. Soğuk kış aylarına dayanıklı olması için hazırlanan araba, yazlık bakım yaptırılmadığı takdirde klimadan tutun motor sistemine kadar büyük sorunlar yaratabilir. Böyle büyük sorunlar yaşamak istemiyorsanız yazlık bakım için aracınıza şu bakımları ÇORUM ELDEMLER MERCEDES SERVİSİ olarak yapmaktayız;

Klima Bakımı

Arabanın içerisinde hava akışını düzenleyen klima yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında direksiyon başında zorlanmanızı, fenalaşmanızı engeller. Özellikle sürekli araç başında olan kişilerin kesinlikle bakım yaptırması gereken bölümdür.

Yağlama Sistemi

Yağlama sistemi aracın şah damarlarından biridir çünkü yağlama sistemi aracın düzenli çalışmasını sağlar. Bu da aracın en önemli parçası olan motorun düzgün çalışmasını sağlar. Belli km aralıklarında rutin olarak yağlama sistemine bakılmalı aksi halde özellikle yaz aylarının bunaltıcı sıcağı motorunuzun ömrünü ciddi derecede bitirir.

Soğutma Sistemi

Aracın soğutma sistemlerinin yaz aylarında kesinlikle bakımı yapılmalıdır çünkü araçla yolculuk esnasında hareketli kısımların sürtünmesinden dolayı ortaya ciddi bir ısı çıkar. Yaz aylarının sıcağıyla da birleşecek olan bu sıcaklık, aracınıza beklenmedik bir hasar verebilir.

Motor Sistemi 

Aracın motor sistemi her zaman bakımlı olmalıdır çünkü dış ortamdan en fazla etkiyi gören motor sistemi, motora bağlı olduğu için bu etkileri en aza indirmelisiniz. Bu nedenle yazlık bakımının olmazsa olmazlarından biri motor sistemi bakımıdır.

Cam Sileceklerinden Oluşan Sistem 

Cam silecekleri, yolculuk esnasında şoförün karşılaştığı görüş kaybetme durumunda ilk olarak devreye girecek sistemdir. Bu nedenle cam sileceklerinden oluşan sistem her zaman güvenli bir yolculuğun en önemli maddelerinden biridir.

Lastikler

Yaz bakımında direkt yaptırmanız gereken kış lastiklerini yaz lastiklerinizle değiştirmek olacaktır çünkü kış lastikleri sıcak hava ile ısınan yollarda gevşeyeceği için çok ağırlaşır. Bu da aracın motorunu kötü etkiler. Ayrıca taktıracağınız yazlık lastiklerin de bakımdan geçmesi gerekir. Eğer lastikler ciddi derecede aşınmış ise yeni lastik almanız gerekir.

Fren Sistemi

Fren sistemi her zaman sağlam olmalı. Yazlık lastikler araca takıldığı zaman fren sistemi de kontrol edilmelidir. Aksi taktirde aracın durma mesafesi iyice bozulabilir.

Elektrik Aksamı 

Akü bir aracın enerji deposu gibidir. Aküden istenildiği gibi sağlanan elektrik akışı tüm aracın düzgün çalışmasını sağlar. Bu nedenle elektrik akışı mevsimsel ve genel bakımlarda kesinlikle kontrol edilmelidir.

Lamba ve Işıklar

Aydınlatma ve uyarı ışıkları güvenli yolculuğun en önemli unsurlarıdır. Yazlık bakımda çalışmayan lamba ve ışıklar değiştirilmeli, genel bakımları da yapılmalıdır.

GÜNCEL

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin