Çorum Mercedes Servisi Eldemler
info@eldemler.com
0364 234 41 11
0532 694 10 18
0543 911 79 44
Mimar Sinan Mahallesi, KSS 17. Cad. No: 88 Merkez/Çorum

Bilgi Bankası

Bmw Tarihçesi

Bmw Tarihçesi

BMW' nin tarihçesine baktığımız zaman; takvim yaprakları bizleri 1913 yıllarına götürmektedir. Daha öncesinde Alman uçak fabrikası yöneticisi ve kabiliyetli bir mühendis olan Karl Friedrich Rapp; Bavaria eyaleti başkenti Münih' in dışında Milbertshofen bölgesinde uçak motorları üretimi için kendi şirketini kurmaya karar verir ve adını Rapp Motoren Werke koyar.

 Rapp' in motorları büyük başarı yakalar. Şirketi daha da büyütme istekleri ile Karl Friedrich Rapp daha sonra 1916 yılında taleplere yeterince cevap veremeyen Austro-Daimler şirketi ile bir sözleşme imzalayarak, Austro-Daimler adına V12 motorları üretmeye başlar. Finans kaynaklarının tedarik edilmesi ile birlikte şirket büyür ve 1916 yılının Mart ayında Rapp Motoren Werke şirketi bugünkü adı ile bildiğimiz Bayerische Motoren Werke yani BMW halini alır.

 Fakat ne kadar uzucudur ki, şirketi çok çabuk büyütme isteklerinin yaratmis oldugu olumsuz sonuclar ile 1 sene içerisinde şirket problemler yaşar. Bunun sonucunda 1917 yılında Rapp şirketten istifa eder ve onun yerine Avusturya li Mühendis Franz Josef Popp gelir. Bugünkü hali ile bildiğimiz BMW' nin temelleri de Franz Josef Popp ile atılmış olur.

 Aynı sene içerisinde şirketin baş mühendisi Max Friz şirketin ilk 6 Silindirli Type IIIa uçak motorunu üretir. 1919 yılında Versay Anlaşmasi gereği Alman firmalarının uçak ve uçak motoru üretme yasağı ile firma 1923 yılında R32 adındaki ilk motorsiklet imalatını gerçekleştirir. R32 1930' lu yıllar boyunca Dünya hız rekorlarını alt üst etmiştir.

 BMW 1928 yılında Eisenach otomobil fabrikasını satın alarak otomobil üretimine geçmiş ve 1930' lu yıllar ile birlikte farklı otomobil üretimlerine devam etmiştir. Bu üretimler ile birlikte en başarılı spor otomobil modeli olan 328 i de 1936 yılında piyasaya sürmüştür.

 1945 yılında 2. Dünya Savaşi' nın sona ermesi ile birlikte müttefik kuvvetler firmanın fabrikalarını kullanılamaz hale getirmiş ve BMW 1948 yılında daha ucuz motorsiklet üretimine geçene kadar mutfak ve bahçe malzemeleri üretmiştir. BMW' nin otomobil piyasasına dönüşü 1950' li yıllarda olmuş olsa da düşük satışlar pek iç açıcı olmamiş ama firma 1960' li yıllarda muhtelif spor sedan ve spor kompakt modeller ile başarıyı yakalamıştır.

 1989 yılında Berlin Duvarı' nın yıkılması Avrupa da otomobil satışları inanilmaz bir şekilde arttırmış ve BMW 1992 yılı satışlarında en büyük rakibi olan Mercedes-Benz' i bile bir hayli geride bırakmıştır.

 BMW halen en yaratıcı, en lüks, en iyi işçilik unsurlarına sahip Avrupa' nın en büyük üreticilerinden birisidir...

GÜNCEL

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin