Çorum Mercedes Servisi Eldemler
info@eldemler.com
0364 234 41 11
0532 694 10 18
0543 911 79 44
Mimar Sinan Mahallesi, KSS 17. Cad. No: 88 Merkez/Çorum

Bilgi Bankası

Mercedes Tarihçesi

Mercedes Tarihçesi

Mercedes-Benz yüz yılı aşkın süredir otomobil üreten bir Alman markası. Kendilerini içten yanmalı motorun babası olarak isimlendiren Mercedes-Benz, pratikte bu tip motoru ilk üreten firmadır. Mercedes-Benz markası iki otomobil üreticisinin birleşmesiyle ortaya çıkmış bir markadır. 1890’lı yılların başlarında Karl Benz, Benz&Cie isimli firması kurdu. 1890’lı yılların sonuna doğru Gottlieb Daimler de kendisine ait olan Daimler Motoren Gesellschaft isimli firmasını kurdu. Birbirlerinden başlarda haberleri olmayan bu iki ayrı firma, günün birinde çok büyük bir ortaklığa imza atacaklardı.

Daimler’in sahip olduğu firma, üretime başladığı yıllarda otomobillerine sıradan prototip isimler koymaktaydı. 1897 yılına gelindiğinde Avusturalya‘nın Nice başkonsolosu Emil Jellinek, Daimler’in fabrikasını ziyaret ederek bir otomobil satın aldı. Fransa sosyetesi için önemli bir insan olan Jellinek, kısa zamanda arabası sayesinde büyük bir ilgi odağı oldu. Bu aracaMercedes_benz_logo_1909 adeta hayran kalan Jellinek, Daimler’in firmasından kendi kızının adını taşıyan 23 beygir gücünde bir araba daha satın aldı. Kendi kızının adını taşımasını Daimler Motoren Gesellschaft’a şart koşan Jellinek, bu otomobil ile Nice’de bir yarışa katıldı ve birinci oldu. Bu yarışın ardından Daimler Motoren Gesellschaft firmasından 36 tane otomobil siparişi veren Jellinek, otomobillerin hepsinin kızının adını taşımasını şart koşmuştu. Jellinek’in bu hamlesi, Daimler’e yeni otomobillerini satabilmesi için bir fikir vermişti, artık kötü prototip isimleri yerine Jellinek’in kızının ismi olan Mercedes’i kullanacaktı.

 

1908’de Almanya Grand Prix‘ini kazanan Daimler, herkesin gözünde hayranlık uyandırmaya başlamıştı. Ne yazık ki bu şöhret kısa sürdü ve Birinci Dünya Savaşı çıktı. Almanya ordusu kendi araç talebinden ötürü Benz&Cie ve Mercedes fabrikalarını birleştirme kararı aldı. Daha önce birbirlerini tanımayan bu iki üretici zor koşullar nedeniyle birleşmek zorunda kaldılar. Otomobillerine yeni bir isim bulmaları gerekiyordu ve bu isim Mercedes-Benz’di. Mercedes isminin önde olması daha büyük bir firma olmasından kaynaklanmaktadır.

Kompresör diye bildiğimiz Supercharger‘lı motorları ilk kullanan fabrikalardandırlar. Aynı zamanda enjeksiyonlu motorlarında ilk seri üretimini gerçekleştirmişlerdir.

Marka Amblemi
1989Markanın kurucularından Karl Benz, fabrikasının ilk kuruluş yıllarında tepesine bir yıldız astı ve bu yıldız bir gün gücü ve asaleti temsil edecek dedi. Daimler’in amblemi ise yuvarlak içinde Mercedes yazısıydı. Bu iki logonun birleşmesi ile bugün bildiğimiz Mercedes-Benz amblemi yaratılmış oldu.

GÜNCEL

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin